2017 Inventors Fair Winners

For Immediate Release

Contact – Re: Thomas A. Edison Regional Science & Inventor Fairs Media inquiries to
Jim Helms
jimbhelms@hotmail.com or call 239-432-0970

Scholarships, Prizes and Awards granted to scores of Thomas A. Edison Festival of Light Regional Inventors Fair winners

Edison Park Creative and Expressive Arts School hosted the Thomas A. Edison Festival of Light Regional Inventors Fair Awards Ceremony, Monday evening, 2/6/17.  Over 60 Lee and Charlotte County K-12 students were recognized at the event.  Five scholarships were awarded to high and middle school, public and private school students. Those recognized competed successfully at the 30th annual Edison Festival of Light regional inventors fair held on February 4th at the Florida Gulf Coast University Alico Arena.   All student exhibitors at the Fair were judged by a group of three well-qualified judges based on such criteria as originality, usefulness, safety, research, marketability, presentation and business planning. A full listing of Grade-level winners is attached.

Dozens of Special Awards (full list attached) using special selection criteria were bestowed including mentorships for deserving young inventors, several hundred dollars in cash prizes, thousands of dollars worth of Sony Electronics products, gifts of free admissions to a variety of activities like a Fort Myers Miracle baseball game, the Imaginarium Science Center, the Seminole Gulf Railroad Murder Mystery/Dinner train and a week’s tuition for a one-week science summer camp.  Signed artwork on the Invention Fair from Doug McGregor was also awarded to the 13 grade-level winning students.

Three Division Winners of the Fair were announced as honorary guests of the Edison Festival of Light and will be riding in the February 18th Grand Parade.  Paisley Chapman (1st grade), River Hall Elementary, was selected for her invention the “Bully Bracelet”.  Autumn Rhodes (6th grade), Paul Laurence Dunbar Middle, won for her “Aeronautical Safety Module” invention.  Cassondra Goss (11th grade), Lehigh Senior High, was chosen for her invention “Speak and Sign”.

Please join us in congratulating all the participants in this year’s Edison Festival Inventors Fair for their good efforts in submitting their inventions to the regional fair.  The students recognized Monday evening, did the legacy of Thomas Edison proud and deserve much praise for their inventions.

The Thomas A. Edison Regional Science and Inventor Fairs (TAERSIF) Steering Committee works year-round to organize the Regional event that hosts more than 700 local students. TAERSIF is a sanctioned event of the Edison Festival of Light. The Regional Fair and underwriting for student expenses for the Fairs is possible because of the support from the Fort Myers Kiwanis Club, Lee County and Charlotte County Public Schools, The Edison Festival of Light, Florida Gulf Coast University, Sony Electronics, The Edison & Ford Winter Estates, Hodges University, Florida Southwestern State College, the James and Eleanor Newton Scholarships, The Imaginarium Science Center , The Edison Innovators Association, the Entrepreneurs Society of Naples, the Scientist Society of Southwest Florida, Lee Memorial Health Systems, the Lee County Medical Society and numerous private donors and volunteers.

2017 Inventors Fair Grade-Level Awards

Award Recipient School Invention Title
Senior High School Winner Cassondra Goss Lehigh Senior High Speak and Sign
12th grade 1st place Isaac Martin Lemon Bay High Machine Vision
11th grade 1st place Cassondra Goss Lehigh Senior High Speak and Sign
10th grade 1st place Johan Ruiz Dunbar High Emergency Battery Backup Generator
9th grade 1st place Bailey Grossenbacher Lemon Bay High The Solar Desalinator
Junior High School Winner Autumn Rhodes Paul Laurence Dunbar Middle Aeronautical Safety Module
8th grade 1st place Alexandra Polk Three Oaks Middle Saving a life, one lick at a time
8th grade 2nd place William Dragstem Three Oaks Middle Alarm BOX
8th grade 3rd place Chloe Campbell Three Oaks Middle Connect A Case
8th grade Honorable Mention Shannon Doughery Gulf Middle I-Shade
7th grade 1st place Alexa Kerinuk Three Oaks Middle Aqua Flag
7th grade 2nd place Emily Waters Mariner Middle School Looping Leash
7th grade 3rd place Alexander Broadhead Lee Virtual School Alternate Alternator
7th grade Honorable Mention Bailey Birchenough Three Oaks Middle Cabana Case
6th grade 1st place Autumn Rhodes Paul Laurence Dunbar Middle Aeronautical Safety Module
6th grade 2nd place Jesse Caputo Diplomat Middle keyboard suppressor
Elementary School High Winner Paisley Chapman River Hall Elementary Bully Bracelet
5th grade 1st place Ava Tietz Edison Park Elementary You See Me Doorstop
5th grade 2nd place Ava Broadhead Pinewoods Elementary Critter Sitter
5th grade 2nd place Cynthia Mauvais Villas Elementary The Birdie Bowl Flusher
5th grade 2nd place Faith Farnsworth River Hall Elementary Let’s Go Lego
5th grade 3rd place Alexa Macri Pinewoods Elementary Flagging Mail
5th grade 3rd place Evan Sherwood Pinewoods Elementary U-Turn Here
5th grade 3rd place Jack Perera Rayma C. Page Elementary Grip*A*Rock
5th grade Honorable Mention Brooke Dore-Smith Rayma C. Page Elementary GUESS
5th grade Honorable Mention Rory Dunn Edison Park Elementary The Bed Board
5th grade Honorable Mention Robert Stewart Rayma C. Page Elementary The Balance Pack
5th grade Honorable Mention Brett Kuieck Pinewoods Elementary Ferrari Frame
4th grade 1st place Charlotte Swank Lehigh Elementary The Sole Satchel
4th grade 2nd place Natalie Ross Treeline Elementary Natalie’s klutter keeper
4th grade 2nd place Andrew Drake Skyline Elementary Removable Pet Bumper
4th grade 2nd place Benjamin Deuser Skyline Elementary Stay Dry Umbrella Handle
4th grade 3rd place Isaias Gilmartin Skyline Elementary The Backpack Holder
4th grade 3rd place Jiya Naik Pinewoods Elementary RAPID WRAPPER QUICK-N-EASY
4th grade 3rd place Isabella Sorendino Pinewoods Elementary Potty Pals
4th grade Honorable Mention Will Flaherty Edison Park Elementary The Baseball Back-Saver
3rd grade 1st place Destiny Rodriguez Pinewoods Elementary Wheelie Bookie
3rd grade 2nd place Richelle Britto Allen Park Elementary Bus Buzzer
3rd grade 3rd place Tate Strachan Tanglewood Elementary Lake O 2000
3rd grade 3rd place Samantha Johnston Allen Park Elementary Belt Helpers
3rd grade Honorable Mention Wyatt Jones Allen Park Elementary The Oct-O-Belt
3rd grade Honorable Mention Travis Holppa Pinewoods Elementary The Retract-a-Case
3rd grade Honorable Mention Jaelynn Lias Pinewoods Elementary No Phone Zone
2nd grade 1st place Jack McLain Pinewoods Elementary The Retrackt-A-Cloon
2nd grade 2nd place Madeline Wojdak Pinewoods Elementary Erasable Cast
2nd grade 3rd place Abigail Crenshaw Villas Elementary Hair-Zo
2nd grade Honorable Mention Emerin Barritt Tanglewood Elementary Gard O Matic
1st grade 1st place Paisley Chapman River Hall Elementary Bully Bracelet
1st grade 2nd place Cristiaan Austan Canterbury School Need it!
1st  grade 3rd place Alex Manetta River Hall Elementary Baseball Field Tarp
1st grade Honorable Mention Phillip Botsford River Hall Elementary No Slip When You Grip
Kindergarten 1st place Ronald Zinkus River Hall Elementary Retrieve a Toy
Kindergarten 2nd place Elizabeth Deitz River Hall Elementary The Hand that does your Homework
Kindergarten3rd place Eric Deitz River Hall Elementary Toilet in the Van
As of 2/7/2017

2017 Inventors Fair Scholarships & Special Awards

Scholarship Recipient School (Grade) Invention Title
Edison Festival of Light – Florida Lottery
$2000 Scholarship
Cassondra Goss Lehigh Senior High (11th) Speak and Sign
Edison Festival of Light – Publix Charities
$1000 Scholarship
Isaac Martin Lemon Bay High (12th) Machine Vision
Florida Southwestern State College
2 yr. Academic Scholarship
Isaac Martin Lemon Bay High (12th) Machine Vision
James & Eleanor Newton
$4,000 Scholarship
(designated for a middle school student)
Autumn Rhodes Paul Laurence Dunbar Middle (6th) Aeronautical Safety Module
Entrepreneurs Society of America
‘Gator Cage’
Abigail Buckley Edison Park Elem (4th) Sip and Store
 Scholarship and Mentorship
(like Shark Tank)
Cassondra Goss
Paisley Chapman
Lehigh Senior High (11th)
River Hall Elem (1st)
Speak and Sign
Bully Bracelet
Fort Myers Kiwanis Humanitarian
Scholarship Award ($250)
Faith Farnsworth River Hall Elem (5th) Let’s Go Lego
Fort Myers Kiwanis Humanitarian
Scholarship Award ($250)
Michael Cherbini Paul Laurence Dunbar Middle (7th) The EZ Pet Waiter
Prize Recipient School (Grade) Invention Title
Edison Festival of Light Grand Parade (2/18/17), Honorary Guests (will ride in the parade)
Elementary Division Winner
Middle Division Winner
Senior Division Winner
Paisley Chapman
Autumn Rhodes
Cassondra Goss
River Hall Elem (1st)
P. L. Dunbar Middle (6th)
Lehigh Senior High (11th)
 Bully Bracelet
Aeronautical Safety Module
Speak and Sign
Doug MacGregor (Cartoonist) signed artwork (All 1st Place Winners, Grades K-12)
Kindergarten Zinkus, Ronald River Hall Elem (K’garten) Retrieve a Toy
1st Grade Paisley Chapman River Hall Elem (1st) Bully Bracelet
2nd Grade Jack McLlain Pinewoods Elementary (2nd) The Retrackt-A-Cloon
3rd Grade Destiny Rodriguez Pinewoods Elementary (3rd) Wheelie Bookie
4th Grade Charlotte Swank Lehigh Elementary (4th) The Sole Satchel
5th Grade Ava Tietz Edison Park Elementary (5th) You See Me Doorstop
6th Grade Autumn Rhodes Paul Laurence Dunbar Middle (6th) Aeronautical Safety Module
7th Grade Alexa Kerinuk Three Oaks Middle (7th) Aqua Flag
8th Grade Alexandra Polk Three Oaks Middle (8th) Saving a life, one lick at a time
9th Grade Bailey Grossenbacher Lemon Bay High (9th) The Solar Desalinator
10th Grade Johan Ruiz Dunbar High (10th) Emergency Battery Backup Generator
11th Grade Cassondra Goss Lehigh Senior High (11th) Speak and Sign
12th Grade Isaac Martin Lemon Bay High (12th) Machine Vision
Fort Myers Miracle “Brains & Brawn at the Ballpark” Special Event (4/25/2017)
FREE Admission & Invited to participate
Charlotte Swank Lehigh Elementary (4th) The Sole Satchel
Natalie Ross Treeline Elementary (4th) Natalie’s klutter keeper
Andrew Drake Skyline Elementary (4th) Removable Pet Bumper
Benjamin Deuser Skyline Elementary (4th) Stay Dry Umbrella Handle
  Will Flahrety Edison Park Elementary (4th) The Baseball Back-Saver (4th)
Ava Tietz Edison Park Elementary (5th) You See Me Doorstop
Ava Broadhead Pinewoods Elementary (5th) Critter Sitter
Cynthia Mauvais Villas Elementary (5th) The Birdie Bowl Flusher
Faith Farnsworth River Hall Elementary (5th) Let’s Go Lego
Autumn Rhodes PaulLaurenceDunbarMiddle (6th) Aeronautical Safety Module
Jesse Caputo Diplomat Middle (6th) keyboard suppressor
Alexa Kerinuk Three Oaks Middle (7th) Aqua Flag
Emily Waters Mariner Middle School (7th) Looping Leash
Alexandra Polk Three Oaks Middle (8th) Saving a life, one lick at a time
William Dragstem Three Oaks Middle (8th) Alarm BOX
Imaginarium Young Innovator Awards
FREE Family Admission to the Imaginarium
Abigail Buckley Edison Park Elem (4th) Sip and Store
Robert Stewart Rayma C. Page Elementary (5th) The Balance Pack
SuperScienceFL Award
1 week Summer Camp
Nayara Agricourt Lehigh Elementary Paragraph Pointer
Edison Innovators Association (EIA) Awards
Based on EIA members selection for appeal & marketability
Edison Innovators Association $100 Award Paisley Chapman River Hall Elementary (1st) Bully Bracelet
Edison Innovators Association $50 Award Samantha Johnston Allen Park Elementary (3rd) Belt Helpers
Edison Innovators Association $50 Award Andrew Drake Skyline Elementary (4th) Removable Pet Bumper
Edison Innovators Association $50 Award Rory Dunn Edison Park Elementary (5th) The Bed Board
Edison Innovators Association $50 Award Michaela Fischer Canterbury School (5th) Bio-Lunch
Edison Innovators Association $50 Award Jenna Kawasmeh Crestwell School (5th) Faucet Reacher
Edison Innovators Association $50 Award Cynthia Mauvais Villas Elementary (5th) The Birdie Bowl Flusher
Edison Innovators Association $50 Award Anna Bonni Three Oaks Middle (8th) Blixx
Edison Innovators Association $50 Award Evelyn Costner Crestwell School (8th) The Figet Vest
Seminole Gulf Railway: Advancement of Transportation Awards
Gift certificates
Seminole Gulf RR $100 Evan Sherwood Pinewoods Elementary (5th) U-Turn Here
Seminole Gulf RR $25 Janae Walker Tanglewood Elementary (3rd) The Light Device
Seminole Gulf RR $25 Arielle Bubar Crestwell School (8th) Permit Plaque
Caloosa Bromeliad Society Award: Advancement of Botany Award – $50
Isabella Fowler Gateway Elementary (3rd) “Litter to Trees”
   Florida Power and Light Energy/Efficiency Conservation Award – $200
Johan Ruiz Dunbar High (10th) Emergency Battery Backup Generator
   Florida Power and Light Energy/Efficiency Conservation Award – $50
Aruba Malik Crestwell School (5th) Wind Powered Cell Phone Charger
 Caloosa Veterinary Medical Society Award Advancement of Animal Welfare Award – $100
Zoe Hebert Pinewoods Elem (3rd) Nurse Quick
Caloosa Veterinary Medical Society Award Advancement of Animal Welfare Award  – $100
Michael Cherbini Paul Laurence Dunbar Middle (7th) The EZ Pet Waiter
2017 Regional Inventors Fair – ‘Raise the Bar’
Presented to a School Teacher of Exceptional Merit
Ms. Linda Borchering, River Hall Elementary
As of 2/7/17